شناختن ارسال یارانه دریافت اردیبهشت قطع یارانه

شناختن: ارسال یارانه دریافت اردیبهشت قطع یارانه یارانه بگیر یارانه نقدی واریز یارانه پرداخت یارانه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می‌آید؟

شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مصوبه‌ای را ابلاغ کرده که براساس آن، موسسه‌های فرهنگی – هنری حق استفاده از املاک مسکونی را ندارند. با این حساب، استودیوهای ض

چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می‌آید؟

چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می آید؟

عبارات مهم : ایران

شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مصوبه ای را ابلاغ کرده که براساس آن، موسسه های فرهنگی – هنری حق استفاده از املاک مسکونی را ندارند. با این حساب، استودیوهای ضبط موسیقی باید به ملک های تجاری نقل مکان کنند که این کار جهت آن ها هزینه زیادی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در آخرین نشست «گفتمان ضرب اصول» رضا فرهادی – صدابردار و مدیر یک استودیوی ضبط موسیقی – از مصوبه ای تازه راجع به موسسه های فرهنگی – هنری سخن گفت که شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران آن را تصویب کرده است.

چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می‌آید؟

او در نشست یادشده گفت: من ۱۵ سال است که استودیو دارم. مدتی قبل می خواستم جهت بزرگتر کردن فضای استودیوی خودم، مکان دیگر را بگیرم. هنگامی که جهت دریافت مجوز به وزارت ارشاد رفتم، گفتند باید با شهرداری هماهنگی های مورد نیاز را انجام دهم.

من هم همین کار را کردم، ولی در مراحل آخر انجام این هماهنگی ها، شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مصوبه ای را به تاریخ اسفندماه ۱۳۹۵ ابلاغ کرد که طبق آن، شرکت های فرهنگی دیگر حق استفاده از املاک مسکونی را ندارند و فقط آموزشگاه ها و مطبوعات می توانند از املاک مسکونی استفاده کنند.

شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مصوبه‌ای را ابلاغ کرده که براساس آن، موسسه‌های فرهنگی – هنری حق استفاده از املاک مسکونی را ندارند. با این حساب، استودیوهای ض

فرهادی همچنین اظهار کرد: با مصوبه تازه شورای شهر تهران، تمام استودیوهایی که ۳۰ تا ۴۰ سال قدمت دارند، تیر خلاص خواهند خورد و صنعت موسیقی کشور ما به طور جدی دچار اختلال می شود. استودیوهای جوان تر مانند استودیوی من نیز به علت اوج بودن هزینه اجاره اماکن اداری، دیگر قادر به ادامه فعالیت نخواهند بود.

او با بیان این که جهت حل این مسئله با عبدالحسین مختاباد – خواننده و عضو شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران – تماس گرفته هست، ادامه داد: من عنوان را با او مطرح کردم. آقای مختاباد گفت که این مصوبه کاملا درست و بجاست، چون نمی توان در املاک مسکونی استودیو راه اندازی کرد، لیکن باعث سر و صدا می شود.

من هم در پاسخ گفتم، اگر استودیویی استاندارد باشد و پرسشها آکوستیک در آن رعایت شود، به هیچ وجه باعث آزار هیچ فردی نمی شود و این عنوان بحث خیلی پیچیده ای نیست. البته جهت حل این مشکل، به آقای نوربخش – مدیرعامل منزل موسیقی – هم مراجعه کردم و ظاهرا ایشان پیگیر این عنوان است.

چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می‌آید؟

چمن آرا به گفت: در قانون آمده است که هر فعالیت خدماتی و اجتماعی باید در ملک اداری انجام شود. در این میان، تبصره ها و ماده هایی وجود دارد که گاهی دچار تغییرات می شود. به عنوان مثال این که وکلا، داروخانه ها، پزشکان و موسسات فرهنگی می توانند در ملک مسکونی فعالیت کنند، ولی جهت فعالیت موسسه های فرهنگی – هنری گرفتن رضایت کتبی از دیگر ساکنان ساختمان مورد نیاز است.

او ادامه داد: من چند روز پیش از آقای فرهادی شنیدم که شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران لطف کرده و این امتیاز را جهت موسسات فرهنگی – هنری برداشته هست. جالب اینجاست که آقای مختاباد که باید حافظ منافع هم صنف های خودش باشد، از این مصوبه دفاع کرده است.

شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران مصوبه‌ای را ابلاغ کرده که براساس آن، موسسه‌های فرهنگی – هنری حق استفاده از املاک مسکونی را ندارند. با این حساب، استودیوهای ض

این ناشر موسیقی اظهار کرد: ظاهرا شورای شهر این مصوبه را که به یک مسئله تبدیل شده، ابلاغ کرده هست. حالا باید دید چه کسی زورش می رسد کمکی انجام دهد و از کجا باید جهت برگرداندن این قانون، کار را شروع کنیم.

حالا چه زمانی شورای شهر تازه تشکیل شود و از میان هزاران مشکل، مانند بازسازی ساختمان پلاسکو، دوربرگردان های اتوبان چمران، سد معبر و … نوبت به موسسات فرهنگی – هنری برسد، کسی نمی داند.

چه بر سر استودیوهای ضبط موسیقی می‌آید؟

چمن آرا تاکید کرد: این اشتباه بود و لزومی نداشت در روزهای آخر این دوره شورای شهر تهران، چنین حکم غیرکارشناسانه ای صادر شود. من هم از صدور چنین حکمی ناراحت و ناراضی هستم.

این ناشر موسیقی بیان کرد: همه استودیوهای دارای مجوز و حتی استودیوهای قدیمی، با وجود فعالیت استودیوهای «یواشکی» دیگر نمی توانند از بعد هزینه های خود برآیند. در این شرایط، استودیوهای مجاز تعطیل می شوند. آن ها نمی توانند در ملک اداری فعالیت کنند، لیکن ملک اداری گران تر از ملک مسکونی است.

از طرفی نمی توانیم بگوییم به تناسب گران تر شدن ملک، هزینه استودیو نیز گران تر شود، لیکن دیگر هیچ کس جهت ضبط در استودیو هزینه پرداخت نمی کند و به وسیله یک نرم افزار در منزل ی خودش یک کار آماتور را ضبط می کند!

او در پاسخ به این که اگر این روند ادامه پیدا کند، چه چیزی در انتظار استودیوهای ضبط موسیقی خواهد بود؟ گفت: در این صورت، افراد متخصصی که اگر حتی تحصیلات این کار را نداشتند، تجربه آن را به دست آورده بودند و می توانستند بدون خطا، یک کار با کیفیت ارائه کنند، بی کار خواهند شد. از طرفی این تصمیم حتما به تعطیل شدن استودیوها و باز نشدن استودیوهای تازه مجهز، منجر می شود. متوجه نمی شوم چه فایده ای داشته که شورای شهر این تصمیم را گرفته است.

چمن آرا اظهار کرد: من آمار دقیقی ندارم، ولی شاید در حال حاضر ۳۰۰ استودیوی ضبط موسیقی در پایتخت کشور عزیزمان ایران کار می کنند که از میان آن ها، ۵۰ استودیو، رسمی و مجوزدار هستند و ۱۵۰ استودیو هم از نظر کیفیت کاری، توانایی دریافت مجوز را دارند. ما باید شرایط را جهت صدور مجوز استودیوها ساده کنیم، آن ها را نترسانیم و شرایط کار را جهت ارزش بهتر کنیم.

او افزود: این کار باعث می شود تعداد استودیوها زیاد و قیمت کار متعادل تر شود. از طرفی موجب می شود موسیقی به جای ضبط بی کیفیت در «هوم استودیو»ها، با کیفیت بهتر و استانداردتری ضبط شود و کیفیت شنیداری موسیقی اوج رود.

واژه های کلیدی: ایران | فعالیت | موسیقی | استودیو | استودیو | شورای شهر | شورای شهر تهران | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs